جلوی حشرات اینترنتی را بگیرید !

نمیدانم شما تا به حال چیزی راجع به حشرات اینترنتی شنیده اید یا نه ! اما در حال این موضوع یک جورهایی به امنیت ویندوز مربوط میشود و من ترجیح میدهم این موضوع را بررسی کنم. مدتی است که شرکتهای بزرگ تبلیغاتی از روشهای جالبی برای یافتن علایق شما در اینترنت استفاده میکنند. یکی از این روشهای بسیار جالب استفاده از حشرات اینترنتی است. این حشرات در واقع تصاویر بسیار کوچکی هستند که در صفحات وب قرار داده میشوند و از دید ما پنهان اند ( بعضی ها هم کاملا آشکاراند اما به طرز استادانه ای پوشیده شده اند تا توجه ما را جلب نکنند ). کار این تصاویر این است که به محض اینکه ما آن سایت را در مرورگر خود مرور میکنیم آنها ابتدا با قرستادن یک فایل Cookie و سپس با کنترل کردن و رمز گشایی Cookie ها و سایر اطلاعات اینترنتی سیستم ما این اطلاعات را برای شرکت تبلیغاتی فرستاده و بعد آن شرکت میتواند از علایق ما مطلع شده و تبلیغات خود را در بازدیدهای بعدی برای ما بفرستد ( در واقع نوعی صفحه PopUp ایجاد میکنند ). تا اینجا هیچ مشکلی از نظر امنیت دیده نمیشود اما نکته اینجاست که اگر یک شخص نفوذگر بتواند این حشرات را پیدا کند به راحتی میتواند اطلاعات سودمندی از سیستم ما بدست آورد. اطلاعاتی همچون پسوردهایی که ما در طی کار با اینترنت وارد کردیم و وضعیت فعلی سیستم ما و شماره IP و بسیاری از موارد دیگر که از دید یک نفوذ گر میتواند خیلی جالب باشد. و اما نحوه پیشگیری :
برای جلوگیری از فعالیت این به اصطلاح حشرات یک برنامه رایگان و مفید وجود دارد که شما میتوانید آن را از اینجا دانلود کنید. در صفحه ای که باز میشود در قسمت پایین صفحه برنامه را با توجه به نوع ویندوز و مرورگر خود به همراه فایلهای ضمیمه دانلود کنید. نام این برنامه Bugnosis میباشد.
بعد از اجرای فایل EXE و نصب برنامه یک نوار به قسمت نوار ابزار مرورگرتان اضافه میشود که یک آیکن با شکل حشره و یک قسمت که مربوط به تنظیمات برنامه است در آن وجود دارد. در هر سایتی که شما مشاهده کردید این حشره شروع به حرکت کرده و علامت های رنگی جلوی آن روشن شدند بدانید که آن سایت از این موارد استفاده میکند و بعد شما با مراجعه به قسمت تنظیمات برنامه میتوانید نحوه عملکرد برنامه را در برابر این حشرات ببینید. اگر روی آیکن حشره یک بار کلیک کنید یک صفحه آنالیز در زیر صفحه اینترنتی شما باز میشود که توضیحات کاملا مفسلی را به شما میدهد. در نوار ابزار این برنامه سه قسمت متنی وجود دارد به نامهای Elements و Suspicious و Web Bugs . مورد اول یعنی Elements تعداد اجزای تشکیل شده سایت را نشان میدهد. مورد دوم تعداد موارد مشکوک در سایت را به شما نشان میدهد و زیاد جدی نیست. اما مورد آخر را باید کاملا جدی گرفت. این قسمت تعداد موارد خطرناک را به شما نشان میدهد که شما میتوانید با کلیک روی آیکن حشره جزئیات کامل سایت و موارد مشکوک را در پایین مرورگر ببینید و بعد با کلیک روی دکمه Details جزییات به صورت مجزا و کاملتر به نمایش در می آیند. ضمنا هر تصویری که در سایت مشکوک باشد و از نوع خطرناک نیز باشد شما آیکن یک حشره در حال جنب و جوش را در کنار آن تصویر خواهید دید که این موضوع شما را در کشف مورد خطرناک کمک میکند.
حالا میتوانید با خیالی تقریبا!!! آسوده در اینترنت به گشت و گذار بپردازید و دیگر لااقل نگران این حشرات موزی نباشید. ( منظورم از تقریبا این است که به قدری موارد ناامنی در اینترنت وجود دارد که فکر نمیکنم به این راحتی ها بتوان جلوی تمام این موارد را گرفت. )

/ 0 نظر / 5 بازدید